Blog

Niania w obiektywie kamery

lip 11, 2017

 

 

Ostatnio, nowym trendem wśród rodziców stało się nagrywanie niani – opiekunki dla dziecka. Dlaczego rodzice decydują się na taki krok? I czy w ogóle się decydują?

 

 


Niedługo wracasz do pracy i zależy Ci, aby Twoje dziecko zostało z osobą, którą obdarzysz zaufaniem – w końcu pozostawiasz pod jej skrzydłami swój największy skarb. Dużo słyszy się o tym, jak nianie traktują dzieci, którymi się opiekują – biją je, poniżają, albo... w ogóle się nimi nie zajmują.  Często na forach internetowych pojawiają się pomysły o nagrywaniu niani. Co o tym sądzą rodzice?

 

 

 

 Większość rodziców jest na „tak” – tłumaczą swoją decyzję dobrem i bezpieczeństwem dziecka. Jako argument podają także możliwość posiadania monitoringu w domu. Innym pomysłem może być wpadanie z niezapowiedzianą wizytą do domu, w ten sposób możesz zobaczyć jak zareaguje opiekunka.  

 A co z głosami na „nie”? Mamusie twierdzą, że wszystko zależy od tego, jak przeprowadzisz rekrutację – zrób to rzetelnie, kieruj się kompetencjami potencjalnej niani. Nie bierz pod uwagę kandydatek, które przystają na niską cenę. Czasami lepiej jest zapłacić więcej i mieć pewność, że oddajesz dziecko w dobre ręce.

 Zapytaliśmy mamy, co sądzą o nagrywaniu niań. Oto ich zdanie:

„Zdecydowanie jestem za nagrywaniem. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze! Teraz są inne czasy, wolę mieć rękę na pulsie” – Ewa

„Jeśli niania wie, że ja nagrywasz – nie ma sprawy. Rodzice są spokojni, a niania, jeśli jest z powołania, nie będzie miała nic przeciwko” – Magda

„Nie powiedziałabym nic niani – w końcu można mieć w domu monitoring” – Natalia

„Przez kilka dni nie mówiłabym niani, że jest nagrywana. W końcu tyle się słyszy o złym traktowaniu dzieci przez nianię..” – Dagmara

 A co na to wszystko nianie? To ich głos na temat nagrywania:

„Ja osobiście nie cierpię kiedy ktoś mi patrzy na ręce, bo wtedy się stresuję i nic mi nie wychodzi. Sama nie wiem czy np. wolałabym wiedzieć, że rodzice mnie podglądają, czy nie mieć tej świadomości…
A najbardziej chciałabym, żeby mieli do mnie zaufanie i nie musieli tego robić.”
  - Agnieszka

„Jestem nianią i raz byłam w sytuacji, gdzie mama miała monitoring – powiedziała mi o tym. Pozostałe kilka razy, kiedy pracowałam u różnych ludzi, nikt mnie nie nagrywał (albo o tym nie wiem). Szczerze powiedziawszy, jeśli jest jakiś monitoring – wolałabym o tym wiedzieć od rodziców, a nie, żeby odbywało się to po kryjomu.  Wszystko zależy od tego, jak rodzice ufają niani – można na początku mieć monitoring, a po kilku dniach zrezygnować jeśli wszystko będzie okej.” - Ania

 

 

 

 

 

 

A co na to prawo?

Zgodnie z art. 11(2) Kodeksu Pracy, pracodawca jest zobowiązany do poszanowania dóbr osobistych oraz godności pracownika. Przepis ten odsyła do regulacji kodeksu cywilnego dotyczących ochrony danych osobowych (art. 23, 24 k.c.). Przepisy kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych znajdą oczywiście również zastosowanie do opiekunek zatrudnionych na podstawie tzw. „umowy cywilnoprawnej” (umowy o świadczenie usług). Prowadzenie monitoringu bez uprzedniego poinformowanie o tym opiekunki prowadzić może do bezprawnego naruszenia jej dóbr osobistych.  Działanie takie w konsekwencji prowadziłoby do odpowiedzialności prawnej osoby prowadzącej monitoring. Wydaje się, że szczególnie wyrazistym przykładem naruszenia dóbr osobistych opiekunki (praw do prywatności, tajemnicy komunikacji) jest nagranie w ramach „tajnego” monitoringu prywatnych rozmów telefonicznych opiekunki.

Źródło:
http://republikakobiet.pl/psychologia/ty_i_dziecko/niania-z-podgladania/

 

 

 

Pamiętaj, że ważne jest dobro i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Chociaż to Ty przeprowadzasz rekrutację i może wydawać się, że wybrałaś najlepszą kandydatkę na nianię, nigdy nie wiesz, z kim masz do czynienia. Warto być ostrożnym. Dlatego, jeśli nie masz w domu monitoringu, skorzystaj z elektronicznej niani – w każdym miejscu i o każdej porze będziesz mogła sprawdzić co dzieje się z Twoim dzieckiem.  Wcześniej jednak poinformuj nianię, że chciałabyś zobaczyć, jak spędza dzień z maluchem.

 

 


To, kto będzie opiekunką Twojego dziecka, zależy od Ciebie. Jednak nie popadaj w paranoję – przeprowadź dobrą rekrutację, zrób dni testowe, podczas których pobędziesz z nianią i dzieckiem w domu, poproś o referencje. Gdy wrócisz do pracy, skorzystaj z elektronicznej niani. Dzięki temu będziesz mogła spokojnie zająć się sprawami w pracy, a w wolnej chwili, klikając w tablet/laptop/telefon będziesz mogła sprawdzić, co dzieje się z Twoim dzieckiem. W końcu dobra opiekunka nie będzie miała nic przeciwko kamerze. 

 

 

 

 

 

 

Miło, że jesteś z nami!

Jeśli podobał Ci się tekst, który właśnie przeczytałaś udostępnij go albo zalajkuj!
Możesz też zostać z nami na dłużej – zapraszamy Cię do polubienia naszego Fanpage’a na facebooku, dzięki czemu będziesz na bieżąco dowiadywała się o nowych treściach, nowościach oraz aktualnych promocjach.

Pozdrawiam ENI-02

   

 
 
 
 
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Imię(*):
Email:
Komentarz(*):